Kam namuose reikalingas rekuperatorius?

vėdinimas

Šiuo metu vieniems rekuperatorius atrodo nereikalingas dalykas, o kitiems jis būtinas ir net privalomas. Kalbama apie naujos kartos namus ir besikeičiančius ES pastatų energinio naudingumo reikalavimus. Šiuo metu naujai statomi pastatai privalo atitikti A+, o nuo 2021 metų – A++ klasę. Tai reiškia, jog tokiems statiniams rekuperacinės vėdinimo sistemos yra tiesiog privalomos. O senesnės statybos namuose taikytą natūralų vėdinimą, šiuose keičia rekuperatorius.

Tai mechaninė vėdinimo sistema, kurios principas yra šildyti arba vėsinti patalpų orą, priklausomai nuo sezono. Rekuperatoriaus pagalba, paimamas šaltas oras yra pašildomas, dar prieš orui patenkant į patalpas. Tuo pačiu oras yra išvalomas nuo dulkių, žiedadulkių ir kitų užterštumų. Taip žiemą yra sutaupomas papildomas kiekis energijos, kuris būtų naudojamas orui sušildyti, esant natūraliam vėdinimui.

Iš esmės rekuperatoriaus paskirtis tokia ir yra – maksimaliai sumažinti energijos sunaudojimą namų šildymui. Be to, pagal galiojančias A++ klasės energinio naudingumo direktyvas, oras negali cirkuliuoti per langus ar sienas. Rekuperatorius šviežią orą paduoda į gyvenamąsias zonas, o panaudotą orą pašalina per vadinamąsias „nešvariąsias“ virtuvės ir WC zonas.

Kita vertus, jeigu yra renovuojamas senos statybos namas ar pastatas, taip pat vertėtų įsirengti rekuperacinę vėdinimo sistemą. Kadangi senos statybos namuose natūralus vėdinimas vyksta per tam tikras ventiliacines angas, langus. O juos užsandarinus ir atnaujinus pastatą, praktiškai natūralus vėdinimas vyksta per paliekamus langų plyšius. O tai – vėlgi papildomas energijos suvartojimas namo šildymui. Kita vertus, jeigu langus uždarysite sandariai, gali atsirasti drėgmė, pelėsis.

Rekuperatorius gali būti įrengiamas su lanksčių ortakių kolektorine sistema arba mini rekuperatoriai. Pirmuoju atveju visa sistema dažniausiai įrengiama virš lubų, tuo tarpu mini rekuperatoriai – puikus sprendimas, kuomet jau padaryta namų apdaila.

Parašykite komentarą