Ar saulės moduliai yra tvarus energijos gavimo būdas?

Kasdien mus pasiekia dienraščių ir portalų antraštės, kuriose skelbiama, kad saulės moduliai visame pasaulyje populiarėja vis greičiau. Didėjanti šio atsinaujinančio energijos šaltinio paklausa skatina dar sparčiau tobulinti ir plėtoti saulės energijos technologijas. Tačiau ar verta į tai investuoti? Mokslininkų teigimu – tikrai taip. Saulės energija yra tvari energija, lenkianti net iškastinį kurą – saulės energiją paversdamos elektros energija, saulės baterijos naudoja tvariausią planetos išteklių – saulės šviesą.

Jungtinių Tautų apibrėžimu, „tvarumas“ reiškia „poreikių tenkinimą nepakenkiant ateities kartų galimybėms patenkinti jų poreikius“. Saulės energija įkūnija šį plačiai priimtą tvarumo apibrėžimą, nes gali būti naudojama neribotą laiką, neišnaudojant jos ir nesumažinant jos resursų ateityje. Daugelis mokslininkų vieningai sutaria, kad saulė yra bene svarbiausias atsinaujinančios energijos šaltinis pasaulyje.

Priešingai nei baigtiniai energijos šaltiniai, tokie kaip akmens anglis, nafta ir gamtinės dujos, saulės energija yra laikoma atsinaujinančiu energijos šaltiniu, o tai yra itin didelis pliusas. Saulės energijos yra labai daug, galbūt daugiau nei reikia, kad būtų patenkinti visi planetos energijos poreikiai, net ir tuo atveju, jei populiacijos skaičius ir toliau auga sunaudodamas daugiau energijos. Dėl šios priežasties saulės moduliai yra svarbi kovos su klimato kaita priemonė.

Dar vienas iškastinio kuro minusas – jo keliama tarša j mūsų planetai. Naudojant iškastinį kurą jis generuoja didelę taršą, neigiamai veikiančią tiek mus, tiek mūsų aplinką ir visą planetą. Tuo tarpu saulės energija yra generuojama be garso, kvapo ir neigiamų padarinių – ant stogo įrengtas kolektorius nekelia jokių nepatogumų nei ilguoju nei trumpuoju jo naudojimo laikotarpiu.

Reikia pripažinti, kad egzistuoja ir keletas smulkių aspektų, kurie nėra tvarūs. Tačiau šie trūkumai, palyginti su teigiamu saulės energijos, kaip tvarios energijos šaltinio, potencialu, yra smulkūs. Viena iš tokių aspektų yra kaina, už kurią yra įrengiami saulės moduliai – ji yra gana aukšta ir tai turbūt yra bene pagrindinė priežastis, kodėl kolektoriai neišplito ir vis dar nėra itin plačiai naudojami. Kitas aspektas – medžiagos, naudojamos kolektorių gamybai. Dažnu atveju jos nėra tvarios Saulės baterijų plokštės yra pagamintos iš baigtinių mineralų, tokių kaip selenas, kurie ilgainiui bus išnaudoti ir jei saulės baterijų gamintojai greitu metu nesuras kuo juos pakeisti, galime sulaukti neigiamų padarinių.

Parašykite komentarą